Przedsiębiorcze kobiety nie boją się technologii

Coders Lab nawiązuje współpracę z Siecią Przedsiębiorczych Kobiet

Przedsiębiorcze kobiety nie boją się technologii

Opublikowany

Cyfryzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja - jesteśmy u progu fundamentalnej zmiany sposobu, w jaki pracujemy. Dlatego jako Coders Lab nawiązaliśmy strategiczne partnerstwo z Siecią Przedsiębiorczych Kobiet, by promować umiejętności cyfrowe wśród polskich przedsiębiorczyń.

Biegłość w poruszaniu się po świecie nowych technologii staje się tak samo ważna jak znajomość języka angielskiego. Zrozumienie, na czym polega programowanie, pozwala lepiej odnajdywać się w świecie nowoczesnej gospodarki, ale i szybciej dostrzec możliwości i szanse, jakie pojawią się w przyszłości, a o których dzisiaj być może nie mamy jeszcze pojęcia. W Coders Lab uczymy w nowoczesny i praktyczny sposób kluczowych kompetencji IT. Kompetencji pomagających rozwijać biznes, który coraz częściej budowany jest przede wszystkim w świecie online.
Z wykształcenia jestem prawniczką, przez lata pracowałam w branży farmaceutycznej. Gdy kilka lat temu zdecydowałam się na przejście do branży IT, byłam zaskoczona, jak niewiele było tu kobiet, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Nie ukrywam, że był to czynnik, który zachęcił mnie do zmiany branży. Dzisiaj ponad jedna trzecia absolwentów Coders Lab to kobiety, przy czym szacujemy, że w ciągu 2-3 lat te proporcje się wyrównają. W naszej firmie ponad połowę menedżerów stanowią kobiety, podczas gdy średnia w Polsce wynosi niespełna 30 proc. (ubiegłoroczne badanie Mastercard). To wiele mówi o nas.
CL_SPK_notatkaFace_1200x445.png
Technologie przenikają obecnie każdą z branż - niezależnie od tego, co robimy. To wymaga elastyczności i otwartości na szybkie zmiany w firmie. Kompetencje technologiczne dają przewagę w biznesie - i to właściwie w każdej branży. IT jest tak szybko rozwijającym się obszarem, że stanowi to wyzwanie dla menedżera. Osoby z wykształceniem nietechnicznym, jak ja, tym bardziej muszą poszukiwać wiedzy i nowych umiejętności. Razem z Siecią Przedsiębiorczych Kobiet oraz Fundacją Carrots chcemy wspierać kobiety w nabywaniu tych niezbędnych kompetencji.

Widzimy różnice w nastawieniu do technologii pomiędzy kobietami i mężczyznami. Z badań wynika, że dwukrotnie więcej mężczyzn kończy technologiczne studia. Społeczeństwo nadal rozróżnia zawody męskie i kobiece, a przy tym te męskie uchodzą są nowoczesne i technologiczne. Dlatego widzimy potrzebę podnoszenia kompetencji cyfrowych kobiet - ośmielania ich do "zaprzyjaźnienia się z technologią“, pokazywania, że technologia jest coraz bardziej dostępna i dla ludzi! Jako Sieć Przedsiębiorczych Kobiet staramy się łączyć środowiska biznesowe z technologicznymi, tworząc dobry grunt do zawiązywania spółek i wzajemnej współpracy. Kompleksowo wspieramy kobiety tworząc społeczność biznesową, w której naczelną wartością jest wzajemne wspieranie się kobiet. To unikalne, jak wspierają się kobiety w SPK poprzez mentoring biznesowy, wzajemną promocję i wolę współpracy. Wierzymy, że wspólnie z Coders Lab, zachęcimy jeszcze więcej kobiet do podnoszenia kompetencji cyfrowych, tak niezbędnych we współczesnym świecie.

Katarzyna Wierzbowska, założycielka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

Nowe technologie dają nam wiele możliwości – zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Warto wiedzieć, jak je wykorzystać, znając ich zalety i wady. Dzięki rozwojowi technologii powstało wiele nowych zawodów, nieznanych jeszcze kilka lat temu, a te, które istnieją od lat, ewoluowały dzięki cyfrowym narzędziom. Jedną z największych korzyści wynikających z posiadania umiejętności programowania, jest możliwość podjęcia ciekawej i dobrze płatnej pracy w dowolnym miejscu na świecie. Praca zdalna, którą umożliwiają nowe technologie, otwiera wiele możliwości dla osób nie tylko z metropolii, ale także małych i średnich miejscowości. Jak twierdzą uczestniczki naszego badania „Kobiety w IT”, praca z nowoczesnymi technologiami daje również mnóstwo satysfakcji i poczucie sprawczości: “Mierzę się z wyzwaniami blisko związanymi z rzeczywistością i aktualnymi potrzebami ludzi”. Dzięki programowaniu możemy być nie tylko odbiorcami nowych technologii, ale również ich twórcami. Czy to nie wspaniałe?

Małgorzata Ratajska-Grandin, Prezes Fundacji Carrots

Jestem przekonana, że dzięki współpracy z Siecią Przedsiębiorczych Kobiet coraz rzadziej będę słyszała od mądrych i ambitnych dziewczyn: “to nie dla mnie - to zbyt techniczne”. Świat nowych technologii  to miejsce właśnie dla takich osób. Muszą go tylko poznać i zdobyć odpowiednie umiejętności IT - a od tego jest nasza szkoła.

Olga Zelent, General Manager Coders Lab, największej polskiej szkoły IT

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Olga Zelent, General Manager Coders Lab.jpg

grafika | 2,89 MB

Pobierz
SPK i CL_banner

grafika | 55,2 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.