Mamy to! Mamy w świecie IT

Urlop macierzyński: świetny moment, aby zmienić branżę na  IT

Mamy to! Mamy w świecie IT

Opublikowany

Coraz więcej Polek przygotowuje się do kariery w IT podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Ruszyły zapisy na pierwszy w Polsce kurs certyfikowanego testera oprogramowania przeznaczony tylko dla mam.

· Coraz więcej Polek przygotowuje się do kariery w IT podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.
· Według ekspertów, IT to świetne środowisko pracy dla młodych mam. – Mają szansę na dopasowany do ich potrzeb wymiar czasu pracy, przy większym doświadczeniu nie ma też problemu z pracą zdalną – uważa Magdalena Gajewska z Coders Lab.
· W marcu ruszyły zapisy na pierwszy w Polsce kurs certyfikowanego testera oprogramowania przeznaczony tylko dla mam.
Choć odsetek kobiet studiujących nauki ścisłe jest w Polsce najwyższy w całej Unii Europejskiej, to i tak informatyki na studiach wyższych uczy się zaledwie jedna Polka na siedmiu Polaków.

Według najnowszego raportu IBS “Program Rodzina 500+ a podaż pracy kobiet w Polsce”, w następstwie wprowadzenia programu 500+ aż 100 tysięcy kobiet miało zaniechać pracy. Nierzadko pracodawcy nie potrafią dostosować obowiązków do ich możliwości. – Mamy najczęściej skarżą się na czas pracy: nienormowany, długi, nieprzewidywalny, z nadgodzinami, pracą na wezwanie, czasochłonnymi dojazdami – przyznaje Anna Ślusarczyk, mama dwójki dzieci i założycielka niezależnego portalu www.BabyBoom.pl i największego polskiego forum internetowego dla rodziców.
30582304_1661987377210679_1770751249764681898_n.png28782752_1625299187546165_6050226676495582363_n.pngCL_Biuro_Prosta-15.jpgCL_Biuro_Prosta-1.jpgCL_Biuro_Prosta-FULL-12.jpgwarsztaty programuj dziewczyno w Warszawie.jpg
Tym bardziej sprawdziłaby się dla nich praca w branży IT – uważa Magdalena Gajewska, ekspertka Coders Lab. I wymienia zalety tej pracy dla świeżo upieczonych mam: dopasowany do ich sytuacji wymiar czasu pracy, praca zdalna, stabilizacja finansowa. No i oczywiście zapotrzebowanie na specjalistów IT – według szacunków w Polsce jest ok. 50 tysięcy wakatów i od 300 do 800 tysięcy do 2020 roku w Unii Europejskiej.

A spośród pół miliona ogłoszeń o pracę w 2017 roku na Pracuj.pl ponad 85 tys. dotyczyło właśnie branży IT. System edukacji reaguje na te zmiany z opóźnieniem, a kursy, prowadzone przez takie firmy jak Coders Lab, to ciekawa i przyszłościowa alternatywa dla oferty dużych uczelni – mówi Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj.
Oprócz ok. 25 tys. studiujących aktualnie kierunki ułatwiające start w branży IT na polskich uczelniach wyższych, kolejne kilka tysięcy zainteresowanych kształci się w prywatnych szkołach programowania czy IT. Te dopasowują swoją ofertę do coraz szerszej grupy odbiorców.

Mamy zostaną testerkami

Coders Lab przygotowało pierwszy w Polsce kurs testera oprogramowania dedykowany mamom na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.
Od dłuższego czasu widzimy ich zainteresowanie naszą ofertą kursów programowania. Jednak jesteśmy szkołą stacjonarną, bardzo wymagającą, i nasze dotychczasowe kursy były dla nich często zbyt obciążające – przyznaje Gajewska.  

Kurs testerski – mniej czasochłonny i bardziej elastyczny, jeśli chodzi o grafik zajęć – szkoła przygotowała z BabyBoom.pl, największym polskim forum parentingowym. – Chcieliśmy rzeczywiście poznać ich potrzeby, doświadczenia i stworzyć produkt, który nie będzie tak obciążający, a jednak jego efektem będą konkretne umiejętności umożliwiające rozpoczęcie pracy w IT. Również dla tych mam, które są humanistkami i nie miały nigdy nic wspólnego z programowaniem – tłumaczy ekspertka Coders Lab.

Propozycja dla mam to 80-godzinny kurs, po którym zostaną certyfikowanymi testerkami manualnymi oprogramowania. ISTQB Foundation Level, z którego egzamin będą zdawały kursantki (wszystko w cenie kursu) to najbardziej rozpowszechnione na świecie oznaczenie specjalistów-testerów. Można go porównać do tego, czym w języku angielskim jest FCE Uniwersytetu w Cambridge.

Kto nadaje się na testera?

Tester to członek zespołu, który sprawdza czy to, co stworzyli programiści działa tak, jak chciał tego klient. Jeśli jesteś skrupulatna, komunikatywna i lubisz pracę z ludźmi sprawdzisz się jako testerka – zapewnia Gajewska. – Dużo osób zaczyna od testera, aby potem zostać programistą – dodaje.

Podczas dwumiesięcznego kursu mamy mają do wyboru albo 3-godzinne zajęcia poranne, albo wieczorne. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Każda z uczestniczek jest pod opieką mentora (jak na każdym kursie oferowanym przez Coders Lab), który pomoże jej nadrobić zaległości w przypadku choroby dziecka lub matki. Egzamin wcale nie jest końcem kursu organizowanego przez Coders Lab i BabyBoom. Po nim szkoła pomoże mamie znaleźć pierwszą pracę w IT – przygotowując do rozmowy kwalifikacyjnej, poprawiając CV, udzielając poradnictwa rekrutacyjnego oraz wysyłając aplikację danej kursantki do zainteresowanych firm partnerskich.

Idealna praca dla mam pozwala na satysfakcjonującą aktywność zawodową i rozwój osobisty, ale i spełnianie się w macierzyństwie, czyli powinna być skrojona na miarę naszych potrzeb. Powinna dać się zamknąć w swoim wymiarze, tzn. nie absorbować więcej i dłużej, niż powinna – tak, by nie pracować po nocach, w nadgodzinach, na każde wezwanie – tłumaczy Anna Ślusarczyk z BabyBoom. – Dużo mam, jeśli ma taką możliwość, decyduje się na pracę zdalną, która pozwala im łączyć macierzyństwo z życiem zawodowym – dodaje.

Pierwszy kurs dla mam zacznie się 15 maja w Warszawie

Coders Lab to najstarsza polska szkoła IT, działająca od 2013 r. aktualnie w dziewięciu miastach. Wszystkie kursy odbywają się w siedzibach firmy i na bazie autorskich materiałów. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, absolwenci mają bardzo dużą szansę na znalezienie pracy – 82% z nich znajduje zatrudnienie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu. 

W 2018 roku w szkołę zainwestowała Grupa Pracuj – wiodący dostawca rozwiązań wspomagających firmy w rekrutacji. Z jej produktów i usług firmy aktywnie korzysta 40 tysięcy klientów z 40 krajów.

W ramach działań B2B Coders Lab realizuje też wiele kursów dedykowanych, dzięki którym firmy mogą kompleksowo rozwiązać swoje problemy z brakującymi programistami.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Coders Lab dla mam_2.png

grafika | 168 KB

Pobierz
Coders Lab dla mam_1.png

grafika | 40,8 KB

Pobierz
CL_Biuro_2.jpg

grafika | 6,8 MB

Pobierz
Testerdlamam_pressroom-15.png

grafika | 150 KB

Pobierz
warsztaty programuj dziewczyno w Warszawie.jpg

grafika | 296 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.