Ktoś musi wreszcie jasno powiedzieć: młode mamy, jesteście bardzo atrakcyjne na rynku pracy. Również w branży IT

500+ a matki na rynku pracy

Ktoś musi wreszcie jasno powiedzieć: młode mamy, jesteście bardzo atrakcyjne na rynku pracy. Również w branży IT

Opublikowany

Komentarz Marcina Tchórzewskiego, założyciela pierwszej w Polsce szkoły IT, o wynikach badań Instytutu Badań Strukturalnych „Program Rodzina 500+ a podaż pracy kobiet w Polsce”:

Czy 500+ zniechęca młode mamy do pracy? To temat dla socjologów i statystyków. Wycofanie się z rynku pracy 103 tys. kobiet jest alarmujące, ale jeszcze gorsza jest narastające i powszechnie akceptowane przekonanie, że mamy na jak najdłużej powinny pożegnać się z karierą zawodową, albo że są mniej wydajnymi pracownikami.

Mamy w branży IT sprawdzają się doskonale. Wymiar i godziny pracy mogą być dostosowane do ich potrzeb. Zazwyczaj nie ma najmniejszego problemu z pracą zdalną z własnego domu. Kolejnym mitem jest też bariera wejścia do branży IT. Aby zostać np. testerem oprogramowania, wystarczy ok. 80 godzin kursu przygotowawczego.

Państwo – prócz gratyfikowania finansowo za wychowywanie dziecka – powinno przemyśleć wspomaganie młodych mam również w przebranżowieniu i uzyskaniu nowego zawodu. Branża IT w naszym kraju już w tym momencie byłaby w stanie zatrudnić 50 tys. nowych programistek i programistów, oraz kolejne tysiące ekspertek i ekspertów od UX czy testów oprogramowania.

Wspierania kursów to świetna możliwość na uzupełnienie braków kadrowych dla polskiej gospodarki i wymierną pomoc dla kobiet.

Tym bardziej, że z doświadczenia naszej szkoły widać, że  młode matki liczą na takie wsparcie. Kilka tygodni temu przygotowaliśmy propozycję kursu testerskiego dedykowanego dla mam. Zajęcia trwają tylko 3 godziny dziennie, 3 razy w tygodniu, przy chorobie mamy lub dziecka mentorzy pomogą nadrobić zaległości. Niemal natychmiast dostaliśmy kilkaset zapytań o szczegóły. Zaczęliśmy od Warszawy, ale rozważamy przygotowanie takich kursów w kolejnych z naszych dziewięciu oddziałów w całej Polsce.

Marcin Tchórzewski ze szkoły IT Coders Lab.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.