Educate and Employ: nowy trend w rekrutacji

Educate and Employ: nowy trend w rekrutacji

Opublikowany

Zapotrzebowanie na programistów w Polsce jest tak duże, że firmy same szkolą swoich przyszłych pracowników – coraz częściej za darmo. Z pomocą przychodzą im istniejące na rynku szkoły programowania. Na potrzeby tworzonej w Warszawie siedziby firmy Amelco, Coders Lab od podstaw uczy Javy przyszłych pracowników.

Amelco, czołowy dostawca rozwiązań informatycznych na potrzeby zakładów sportowych, zamierzał otworzyć warszawskie biuro. W pierwszej kolejność brytyjska firma skorzystała z usług agencji rekrutacyjnej. Ta – mimo oferowania atrakcyjnych warunków finansowych i możliwości rozwoju w zagranicznej firmie – nie znalazła wystarczającej liczby odpowiednich kandydatów na programistów.

Zniechęcone brakiem wyników Amelco zgłosiło się do Coders Lab – największej szkoły IT w Polsce, która oferuje intensywne kursy programowania (tzw. bootcamp’y) i wyszkoliła już ok. 1600 młodszych programistów webowych. – Brytyjczycy byli pod wrażeniem umiejętności, jakie wynieśli z kursu nasi absolwenci i byli gotowi zatrudnić sześć wytypowanych osób. Zbyt długo zwlekali jednak z ostateczną decyzją i cała szóstka zdążyła znaleźć pracę gdzie indziej. Podziałało to na Brytyjczyków bardzo trzeźwiąco. Zdali sobie sprawę, że talenty nie będą czekać – mówi Joanna Zaniewicz z Coders Lab.
CL_Biuro_Prosta-1.jpgCL_Biuro_Prosta-4.jpgCL_Biuro_Prosta-8.jpgCL_Biuro_Prosta-15.jpg


Po wspólnych rozmowach i ustaleniu konkretnych potrzeb brytyjskiej firmy, Coders Lab ostatecznie stworzył dedykowany kurs ze zmodyfikowanym programem dopasowanym do wymogów klienta. Rekrutacja na kurs została przeprowadzona przez szkołę.  Spośród ponad setki zgłoszeń wyselekcjonowana została grupa kilkunastu, którzy po rozmowach z przedstawicielami Amelco, zostali zakwalifikowani na kurs i od grudnia brali udział w intensywnym bootcampie. Choć był on płatny, to absolwenci, którzy pomyślnie go ukończyli, otrzymali zwrot w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów. Ci, których Amelco zdecydowało się zatrudnić, otrzymali całkowity zwrot kosztów kursu. Na pierwsze trzy miesiące pracy zostali zaproszeni – na koszt pracodawcy – do siedziby firmy w Londynie.

Bezpłatne kursy i praca za 10 tys. zł?

Coraz lepsze oferty pracy, atrakcyjne staże czy kursy z dofinansowaniem wynikają z braku wystarczającej liczby specjalistów IT. Tylko w Polsce brakuje około 50 tys. programistów. Uczelnie wyższe nie są w stanie wykształcić tak dużej liczby specjalistów. Wynagrodzenie w okolicach 10 tys. zł dla młodych, początkujących programistów – które często tak przyciąga – to bardziej legenda niż rzeczywistość. Według danych Pracuj.pl, przeciętne zarobki junior web devolopera wynoszą 3900 zł brutto. Ale już możliwości dalszego rozwoju są bardzo duże.

Jednym z przejawów zwiększonego zainteresowania kształceniem programistów na potrzeby konkretnych firm jest coraz większa liczba wewnętrznych akademii programowania, w ramach których firmy na własną rękę uczą chętnych kodowania. Najbardziej uzdolnione osoby firmy zatrudniają później u siebie. Taką szkołę prowadzi np. Connectis, polska firma specjalizująca się w outsourcingu specjalistów IT. Po ukończeniu bezpłatnego kursu jego uczestnicy podpisują 2-letni kontrakt z firmą. Na rozwiązanie zbliżone do stażu zdecydowała się inna firma – Altimi. Stworzyła swoją Akademię Altimi, do której rekrutuje studentów, aby wdrażać ich w praktyczne zadania. Po sześciu miesiącach mają być gotowi do pracy przy realnych projektach firmy.

Własna szkoła programowania to rozwiązanie czaso- i zasobochłonne – mówi Joanna Zaniewicz ze szkoły IT Coders Lab. Więc choć trendem staje się wewnętrzne wychowywanie sobie nowych pracowników, coraz częściej profesjonalne firmy będą pośredniczyły w edukacji, a potem zatrudnianiu pracowników. Sam Coders Lab już teraz prowadzi kurs dla jednej z największych krakowskich firm IT.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CL_Biuro_Prosta-1.jpg

grafika | 1,79 MB

Pobierz
CL_Biuro_Prosta-8.jpg

grafika | 1,51 MB

Pobierz
CL_Biuro_Prosta-4.jpg

grafika | 1,31 MB

Pobierz
CL_Biuro_Prosta-15.jpg

grafika | 1,01 MB

Pobierz
CL_IT_logo_01_2018.png

grafika | 44,4 KB

Pobierz
CL_IT_logo_01_2018_600.png

grafika | 13,6 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.