AI i prostota. Trendy na 2018 [INFOGRAFIKA]

Trendy w programowaniu webowym w 2018 roku 

AI i prostota. Trendy na 2018 [INFOGRAFIKA]

Strony, które sprawiają wrażenie pracy z aplikacją, chociaż wyświetlane są w przeglądarkach. To jeden z głównych trendów na 2018 rok w projektowaniu stron internetowych, przewidują eksperci szkoły programowania Coders Lab

Technologie webowe rozwijają się w błyskawicznym tempie, dlatego nie można do końca przewidzieć, jakie języki i technologie będą najbardziej popularne za kilka lat. Dlatego rynek IT obserwuje poczynania gigantów technologicznych takich jak Google, Facebook czy Apple, bo tak naprawdę to oni wyznaczają nowe trendy – wyjaśnia Jacek Tchórzewski, współzałożyciel i CTO Coders Lab.

JavaScript na topie

Wśród popularnych obecnie technologii webowych wymieniać należy React.js, AngularJS czy Vue.js. Język programowania JavaScript – w oparciu o który działają wyżej wymienione biblioteki – znajduje coraz szersze zastosowanie nie tylko przy tworzeniu stron internetowych, ale także w rozwijaniu robotyki, sztucznej inteligencji oraz machine learning.

Strona czy aplikacja? Trudno powiedzieć

Dzięki zaawansowaniu technologii i siły obliczeniowej, strony internetowe działają jak pełnoprawne programy. Progressive Web Apps, czyli progresywne aplikacje internetowe, nie muszą być instalowane na dysku – działają naturalnie w przeglądarce. Bez długiego ładowania kolejnych podstron i ze wszelkimi wygodami korzystania z aplikacji.
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V01.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V02.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V03.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V04.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V05.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V06.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V07.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V08.pngInfographic_WebDevelopmentTrends2018_V09.png

Jednostronna strona

Programowanie webowe podąża w stronę uproszczenia, stąd coraz popularniejsze stają się także jednostronne aplikacje (Single Page Appplication). Po wejściu na stronę internetową od razu ładuje się nam cała strona. Cechują ją prostota i czytelność. Nie ma skomplikowanej nawigacji ani menu. Niski koszt utrzymania i hostingu to kolejna zaleta jednostronnej strony. Koszty są jeszcze mniejsze, a bezpieczeństwo większe, jeżeli strona jest statyczna (zapisana w html, niewymagająca bazy MySQL).

Animacja wraca do łask

O tym, że programowanie webowe ceni prostotę niech świadczy niedawna decyzja Adobe, by do 2020 roku całkowicie wygasić działalność „efektownego” kiedyś Flasha. Co nie oznacza, że animacje odchodzą w niepamięć. Wręcz przeciwnie – na znaczeniu zyskują animacje wykorzystywane podczas scrollowania, np. wspomnianych już jednostronnych aplikacji (przykład: apple.com/mac-pro/). Według badań, animacje, coraz częściej 3D, zwiększają zaangażowanie użytkownika i tzw. „experience”. W nieinwazyjny sposób pozwalają też wyeksponować produkt i – według specjalistów – jeśli są odpowiednio przygotowane wcale nie wykluczają modnego obecnie minimalizmu.

Znamy odpowiedź na twoje pytanie. Push, bot, AI

Możliwość wysyłania bezpośrednich informacji do użytkownika, czyli pushów, np. o zmianach w ruchu, wynikach sportowych lub obniżce cen zadomowiła się już na wielu polskich stronach internetowych. Korzyści? Większe zaangażowanie użytkowników bez dodatkowych kosztów. – Zmienia to poniekąd paradygmat poruszania się w internecie. To nie użytkownik wysyła zapytanie. On dostaje od serwera odpowiedź na to, o co dopiero chciałby zapytać – tłumaczy Jacek Tchórzewki, ekspert Coders Lab. Inny model wykorzystują boty – aplikacje działające na podstawie prostych skryptów i mające określone funkcje – które w oparciu o sztuczną inteligencję (AI) zastępują np. internetowych konsultantów sprzedaży.
Infografika: technologie i trendy webowe w 2018 roku

Infografika: technologie i trendy webowe w 2018 roku

Coders Lab to największa w Polsce szkoła programowania. Oferuje bardzo intensywne kursy typu bootcamp, które ukończyło już ponad 1000 osób. Kursy opracowywane są przez praktyków programowania w zgodzie z bieżącymi potrzebami rynku, a tryb kursu wzorowany jest na najlepszych praktykach szkół języków obcych.

Coders Lab pomaga też absolwentom w procesie zmiany zatrudnienia za pomocą programu Nowa Praca, w ramach którego współpracuje z blisko 200 firmami partnerskimi z całej Polski.

Biuro prasowe dostępne tutaj.

Załączniki

Pobierz wszystkie

Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V06.png

grafika | 66,7 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V09.png

grafika | 35,6 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V00.png

grafika | 183 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V08.png

grafika | 26,6 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V07.png

grafika | 22,4 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V05.png

grafika | 25,7 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V03.png

grafika | 27,1 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V04.png

grafika | 32,3 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V01.png

grafika | 28,5 KB

Pobierz
Infographic_WebDevelopmentTrends2018_V02.png

grafika | 13,2 KB

Pobierz
Coders Lab_foto 1.jpg

grafika | 2,56 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.