Programuj, dziewczyno!
Kopiuj tekst

Programuj, dziewczyno!

Umiejętność programowania to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości. Kobiety chcące sprawdzić, czy kodowanie to coś dla nich, mogą wziąć udział w darmowych warsztatach “Programuj, dziewczyno!”, które odbędą się jesienią w dziewięciu miastach w Polsce.

Cykl darmowych warsztatów “Programuj, dziewczyno!” organizuje szkoła programowania Coders Lab oraz Joanna Bochyńska, autorka bloga Wake up and code, na którym m.in. zachęca kobiety do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
 - Chcemy zmotywować dziewczyny do nauki programowania. Wiele z nich w ogóle nie myśli o spróbowaniu swoich sił w kodowaniu, bo kojarzą to zajęcie jako typowo męskie. A przecież kobiety mogą być tak samo dobrymi programistkami jak mężczyźni. Nasze warsztaty pomogą im sprawdzić, czy to jest coś, w czymś się odnajdują - podkreśla Joanna Bochyńska, z wykształcenia indolożka, która swoją przygodę z programowaniem zaczęła od intensywnego kursu programowania w Coders Lab, a dzisiaj pracuje jako junior front-end developer w startupie i zajmuje się rozwijaniem aplikacji w oparciu o Angulara.

Wake up and Code - o nauce programowania

O nauce programowania i początkach w IT. Bo każdy może spróbować!

Czytaj więcej

Statystyki pokazują, że inicjatywy zachęcające kobiety do nauki programowania są konieczne. W roku akademickim 2016/2017 spośród wszystkich studentów informatyki w Polsce dziewczyny stanowiły jedynie 13 procent. Od roku 2008 do dziś odsetek kobiet na tym kierunku wzrósł jedynie o 3 punkty procentowe. Serwis StackOverflow.com, internetowa społeczność programistów z całego świata, rokrocznie publikuje dane dotyczące swoich członków. Wynika z nich, że 92,8 proc. z nich to mężczyźni, a więc jedna kobieta programistka przypada na 11 mężczyzn! - Od kilku lat staramy się zmniejszać wyraźny deficyt kobiet w branży IT. Ponad 30 proc. naszych absolwentów to kobiety, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do konkurencji, ale chcemy ten odsetek jeszcze zwiększać  - zauważa Romek Lubczyński z Coders Lab.
Dziewczyny programistki to nie wymysł dzisiejszych czasów. To kobieta Ada Lovelace w połowie XIX w. napisała najstarszy znany program komputerowy, który pozwalał obliczać kolejne wyrazy określonego ciągu liczbowego. Kathleen McNulty Mauchly Antonelli, Jean Bartik, Frances Elizabeth Holberton, Marlyn Meltzer, Frances Spence i Ruth Teitelbaum – to zespół sześciu matematyczek, które w latach 40. XX wieku programowały ENIAC-a, maszynę uznawaną powszechnie za pierwszy komputer. Pięćdziesiąt lat temu, u zarania ery informatycznej, programowanie było traktowane jako zajęcie dla kobiet – mężczyźni woleli dłubać w sprzęcie.

Pora odczarować kod

Podczas warsztatów front-endowych “Programuj dziewczyno” uczestniczki będą miały okazję zmierzyć się z szeregiem różnorodnych zadań - zetkną się z HTML-em i CSS, poznają podstawy JavaScriptu, dotkną pracy z Gitem. Jedynymi warunkami, aby wziąć udział w programie jest znajomość angielskiego w stopniu umożliwiającym czytanie tekstów oraz własny laptop.
Warsztaty odbędą się w Poznaniu (30.09), Wrocławiu (7.10), Warszawie (7.10), Katowicach (14.10), Łodzi (14.10), Białymstoku (14.10), Trójmieście (14.10), Krakowie (21.10) i Lublinie (21.10). Aby wziąć udział w warsztatach, konieczna jest wcześniejsza rejestracja.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych miast dostępne są na stronie wydarzeń Coders Lab - https://www.facebook.com/pg/coderslabpl/events 
programujdziewczyno_post-fb.png

Coders Lab - Szkoła Programowania - Events | Facebook

Coders Lab - Szkoła Programowania, Warszawa. 23,496 likes · 707 talking about this · 158 were here. Coders Lab (www.coderslab.pl) jest największą w...

Czytaj więcej

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.